Vianoce - narodenie Boha

Autor: Peter Kuzmišín | 19.12.2007 o 11:00 | Karma článku: 4,07 | Prečítané:  1244x

Zimný slnovrat zvyčajne nastáva 21. decembra. Tento deň je najkratším v roku. Na celom svete od počiatku ľudstva je tento deň významným magickým dňom.


Tento magický deň je svätený svojím spôsobom vo všetkých kultúrach a náboženstvách. Slnko počas zimného slnovratu vrcholí v nadhlavníku na obratníku Kozorožca, pričom jeho presný čas sa môže mierne meniť.  

Slovania ako mnoho iných národov boli vyznávačmi Slnka. Slovanským božstvom Slnka je Dažbog. Avšak Slovania ho poznali aj pod jeho ďalšími štyrmi vteleniami: Koliada, Jarilo, Kupalo a Svantovít.
Tieto štyri božské bytosti odzrkadľujú Dažboga v jeho vteleniach súvisiacich s ročným cyklom slnka.


Dažbogove vtelenie novorodeniatka - Kupala, symbolizuje jeho znovuzrodenie. V tento čas naši predkovia oslavovali tento sviatok Slnka vrcholiaci veselými hostinami.


TToto sviatočné obdobie slnovratu sa začínalo dňom nazvaným Kračuň. Tento najkratší deň bol dňom pôstu a očakávania. V tento deň vrcholila moc Moreny bohyne zimy a smrti.
Druhým slávnostným dňom bol takzvaný Ovseň. Tento deň bol dňom očisty a upratovania. Skoro ráno sa začínali obradmi očisty, kedy sa naši predkovia umývali v tečúcej vode. Pri tomto umývaní sa ľudia umývali obetinami - zrnom-ovsom, mincami, či soľou, ktoré po umytí celej rodiny obetovali. Celý deň bol venovaný upratovaniu, vyzdobovaniu a vysväcovaniu príbytkov. Gazda na záver dňa obišiel dom i statok, aby ho obsypal ovsom s prosbou o zdravie a dobrú úrodu v nasledujúcom roku. Nakoniec gazda vniesol do domu vysvätené poleno a snop žita. Poleno bývalo často ozdobené slnečnými symbolmi, ktoré malo v čase najhlbšej zimy jeho spálením vniesť do domu svetlo a teplo, atribúty Slnka.


Nasledujúce ráno bolo ránom Slnka spojených so spevom a koledovaním. V tento deň obchádzali koledníci príbytky s postavou novorodeniatka, aby všetkým zvestovali zrodenie nového Slnka-Koliadu. Niekedy Koliadu niesli dve v bielom odeté a zahalené devy. Jedna predstavovala chudobu a druhá bohatstvo, boli to sudičky Serča a Neserča. Gazda si mal jednu z nich vybrať a podľa toho sa mu veštilo, či bude mať budúci rok úrodný alebo chudobný. S prvou hviezdou všetko opäť stíchlo a celá rodina zasadla k stolu a začala sa hostina.


Pod stolom bol snop žita, nohy stola boli symbolicky obtočené reťazou, aby rodina počas celého roka držala po hromade. Oslava sa začala zapálením sviece, poďakovaním bohom za uplynulý rok a prosbou o požehnanie roka nasledujúceho. Na stole počas hostiny malo byť dvanásť jedál a o tanier navyše. S každého jedla sa kúsok odkladalo do jednej misky pod stolom, ktorá bola určená pre statok a ten tanier navyše bol určený predkom.

Po slávnostnej večery sa celá rodina vybrala do svätohája, kde si prinášali ľudia dary-obetiny Bohu Slnka Dažbogovi, stelesneného novorodeniatkom Koliadou. V tento čas sa ľudia zvykli aj vzájomne obdarovávať.

Nasledujúce dni boli dňami veselými. Robili sa maškarné sprievody, veselice a hry, či sánkovačky. Po tieto dni sa muži preobliekali za ženy a naopak, a taktiež sa v tento čas nosili zvieracie masky. Zmyslom týchto maškarád bolo zastrašenie či zmätenie zlých démonov a odvrátenie od všetkého zlého.
Nech sa požehnané sú vaše rodiny,
nech Koliada prinesie vám svetlo do príbytkov vašich,
vašich myslí i sŕdc a telu dodá syly.
Nech Žehnajú Vám Rodný Bohovia
Sláva Rodným BohomPáčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf UNB: Hnevá ma zlý prístup zdravotníkov k pacientom

Mnohé izby budú dvojlôžkové. So samostatným sociálnym zariadením a so sprchou, vraví šéf UNB.

ŠPECIÁLNE DOBRÉ RÁNO

Špeciálne Dobré ráno: Kto na Slovensku kradne európske peniaze

Z diskusie Za slušné eurofondy.


Už ste čítali?