Letný Slnovrat -Sviatok Kupala a Kostramy

Autor: Peter Kuzmišín | 21.6.2007 o 11:33 | Karma článku: 6,32 | Prečítané:  2491x

21. júna Slnko - Dažbog, zotrvá na oblohe najdlhšie z celého roka. Na celom svete je tento deň významným magickým dňom. Slnovratné obdobie je v Slovanskej tradícii úzko spojené s Ohňom a Vodou. Pod vplyvom kresťanstva sa Slnovratné slávnosti presunuli na sviatok Jána.

Slnovratná tradícia sa aj u nás zachovala, hoci v skreslenej podobe až do dnešných čias.
Slnko počas slnovratného dňa na svojej dráhe sa  dostane najďalej na sever od rovníka a slnečné lúče dopadajú na obratníku Raka (23,5° rovnobežka severnej geografickej šírky) kolmo na zemský povrch.
A tak Slnko - Dažbog, zotrvá na oblohe najdlhšie z celého roka.

Slovania patria k národom - vyznávačom Slnka a tak niet divu, že tento sviatok patril
k jedným z najvýznamnejších.
Ako mnohí z nás vedia, počas Jánskych slávností sa do dnešných čias zachovalo pálenie vatry. Takáto vatra je v dnešnej dobe postavená niekde na podlesí tak, aby bola dobre viditeľná z dediny či mesta.
U starých Slovanov sa zvyčajne vatra nestavala len jedna, ale najčastejšie ich bolo štvoro, jedna na každej svetovej strane. Niekedy ich bývalo aj päť, či viac, kde každá z nich bola zasvätená jednému z božstiev. Najčastejšie však to boli Lada, Svarog, Mokoša, Weles a pravdaže Perún.
Takto zapálené vatry tvorili magický kruh, v ktorom na začiatku slávnosti žrec vykonal obetu. Po obetovaní bol z junákov a diev vybraný pár, ktorý predstavoval počas celej slávnosti Kupala a Kostramu.
Pred tento magický pár potom predstupovali dvojice, ktoré sa chceli zasnúbiť.
Za zasnúbenú sa považovala tá dvojica, ktorá spoločne preskočila vatru, držiac sa po celý čas za ruky. Po preskočení vatry, snúbenci pokľakli pred "Kupala" a "Kostramu", ktorí im obradne s požehnaním žreca, zviazali ruky na znak manželstva.
Po obradoch sa začalo sláviť.....
Rovnako ako počas jánskych slávností aj počas bujarých osláv Kupala za spevu, tanca a všeobecného veselia sa preskakovali vatry, žonglovalo sa s ohňom a púšťali sa z blízkych kopcov ohnivé kolesá. Všetky tieto hry s ohňom mali pravdaže magický očistný význam.
Ďalším rozdielom medzi jánskou oslavou a Kupalom je v tom, že Slovania v tento deň neoslavovali len ohňom ale aj vodou. A preto kupalské vatry boli pálené vždy neďaleko od potoka, jazierka či rieky. Nad ránom, tesne pred brieždením sa zvyčajne konalo obradné kúpanie.
Kúpanie, ako aj ohňové hry sú magickými obradmi očisty. Zároveň však tieto obrady mali zabezpečiť aj zdarný priebeh leta, dozrievania úrody, kde je potrebné teplo-oheň-Kupalo a vlaha-voda-Kostrama.
A pre zdarný priebeh leta je podstatná aj plodnosť a tak si viete určite predstaviť, ako taká oslava asi vyzerala...


Nech sa Leto Vydarí
Nech Žehnajú Vám Rodný Bohovia

Sláva Rodným Bohom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?